جمعه 17 ارديبهشت 1400
Menu

اطلاعیه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره انتشار اسامی دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری

به اطلاع شهروندان محترم و به‌ویژه اصحاب گرانقدر رسانه می‌رساند؛ شهرداری تهران با هدف ایجاد شفافیت و زمینه‌سازی گسترش نظارت عمومی، فهرست اسامی دریافت‌کنندگان سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران، روزنامه‌نویسان و عکاسان خبری در سال 1399 به همراه رسانه متبوع ایشان را منتشر کرده است. به علت شرایط شیوع بیماری کرونا و دورکاری اصحاب محترم رسانه، در فرآیند تهیه و بارگذاری معرفی نامه و سایر مدارک توسط ایشان تاخیر ایجاد گردید، که تاخیر مذکور منجر به افزایش مدت زمان تکمیل مدارک و نهایی نمودن ثبت نام خبرنگاران و اصحاب رسانه محترم گردید.

بر اساس دستورالعمل مصوب کمیسیون های ویژه شورای اسلامی شهر تهران در سال 99، تعیین تعداد سهمیه هر رسانه در سال جاری به کارگروهی 7 نفره محول شد، که سه تشکل و انجمن صنفی، دو کمیسیون شورای اسلامی شهر تهران، معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در کارگروه مذکور نماینده داشتند. این کارگروه سهمیه‌هایی را برای هر رسانه تعیین کرد که بر اساس اولویت‌های اعلامی و معرفی نامه از سوی مدیران رسانه، سهمیه به خبرنگاران متقاضی تخصیص داده شد.

برخلاف روال حاکم گذشته، در سه سال اخیر طرح ترافیک خبرنگاری صرفاً به کسانی تخصیص یافت که علاوه بر ارائه معرفی‌نامه از یک رسانه یا تشکل صنفی مرتبط، بیمه خبرنگاری یا ۱۰ اثر منتشرشده با نام خود در 6 ماه اخیر را نیز ارائه کرده بودند. این رویکرد باعث شد، اطمینان بیشتری نسبت به احراز واجدین شرایط حاصل شود. در عین حال انتشار اسامی، می‌تواند این اطمینان را مضاعف کند و نظارت عمومی را به یاری شهرداری بیاورد.

بر این اساس، سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن دعوت از کلیه فعالان مطبوعات و رسانه‌ها برای راستی‌آزمایی فهرست منتشرشده، تأکید می‌کند در صورتی که پس از این مرحله نیز با دلایل موجه مشخص شود افرادی از این فهرست حائز شرایط دریافت طرح خبرنگاری نیستند، درباره تخصیص طرح ترافیک خبرنگاری به آنها بازنگری صورت می‌گیرد.

امید است این پیش‌قدمی در عرصه شفافیت، زمینه‌ساز نظارت بیشتر بر فعالیت‌های شهرداری و نیز حسن اعتبار فعالان عرصه خبر و رسانه قرار گیرد. سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از معاونت محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر تهران و نمایندگان محترم ایشان در کارگروه، تشکل‌های محترم صنفی مطبوعات و خبرنگاران و همه دست‌اندرکاران رسانه‌ها که با صبوری و همراهی، ما را در بررسی هرچه دقیق‌تر و توزیع هرچه عادلانه‌تر سهمیه‌ها یاری کردند، قدردانی می‌کند و از اصحاب قلم دعوت می‌کند که در تنویر افکار عمومی برای پیگیری سیاست‌های ناظر به بهبود وضعیت ترافیک و آلودگی هوا، همچنان فعال و پیگیر باشند.

کارایی بهتر در اپلیکیشن